Celem kampanii jest wzrost wiedzy i zmiana myślenia społeczeństwa na temat rodzinnych form pieczy zastępczej oraz wzrost motywacji do podjęcia działań zmierzających do tworzenia rodzin zastępczych.
W ramach projektu powstały:
• Konferencja pt. „Już jesteś? Rodzicielstwo zastępcze: Wyzwania i sukcesy,
• strona internetowa https://rodziczastepczy.pl/ - źródło wiedzy na temat rodzicielstwa zastępczego,
• infolinia o numerze 22 490 80 50. Eksperci od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 20:00 oraz w soboty o godzinie 10:00 do 16:00 są dostępni dla każdej osoby zainteresowanej rodzicielstwem zastępczym,
• spoty telewizyjne i radiowe,
• poradnik, jak zostać rodzicem zastępczym,
• banery dostępne w przestrzeni medialnej.
Kampanię zainaugurowała konferencja pt. „Już jesteś?” Rodzicielstwo zastępcze: Wyzwania i sukcesy, która odbyła się w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Warszawie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób, które na co dzień pracują i działają na rzecz pieczy zastępczej w Polsce. Wśród uczestników konferencji pojawili się eksperci oraz przedstawiciele samorządów wojewódzkich i powiatowych.
„Już jesteś?” to pytanie, które wyraża tęsknotę dziecka w oczekiwaniu, aż rodzic wróci z pracy czy przyjdzie przeczytać bajkę przed snem. A co z tymi, do których nikt nie wraca ani nie czyta bajek?
W Polsce obecnie czeka na rodziców około 15 400 dzieci. Piecza zastępcza to inna droga niż adopcja. Dla obu przypadków wymagania są różne. Najczęściej pojawiają się pytania: czy aby być rodzicem zastępczym muszę być w związku małżeńskim? Jakie warunki prawne i materialne muszę spełniać? Odpowiedzi na te i inne pytania można odnaleźć dzwoniąc na bezpłatną infolinię: 22 490 80 50.
Zachęcamy do śledzenia social mediów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Fundacji „Edukacja z Wartościami”. Na bieżąco będą się tutaj pojawiać kolejne informacje i materiały wypracowane w ramach kampanii.