Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 23 stycznia 2025 13:11
DANE KONTAKTOWE
 
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Adres:

ul. Jagiellońska 7

34–500 Zakopane

NIP: 736-10-65-088

Bezpośredni numer telefonu:

18 20 147 33

E-mail: [email protected]

E-PUAP: /mopszakopane/skrytkaESP

Godziny otwarcia:

poniedziałek, w godz. 9.00 – 16.00
wtorek, w godz. 9.00 – 14.00
środa - dzień wewnętrzny
czwartek, w godz. 9.00 – 14.00
piątek, w godz. 9.00 – 14.00

Zakopane włącza się do akcji Dzieciństwo bez przemocy

Co trzecie dziecko w Polsce doświadcza przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony dorosłych. 19 listopada to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.
  • Źródło: Urząd Miasta Zakopane
dzieciństwo bez przemocy, dajemy dzieciom siłe, przeciwdziałanie przemocy w rodzini

Do akcji dołączyło Zakopane. W tym dniu w wielu miastach w Polsce  z inicjatywy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zostaną podświetlone na czerwono budynki. Także na Podhalu - Urząd Miasta w Zakopanem, ratusz w Nowym Targu i pomnik Świętego Mikołaja w Rabce Zdroju.

Akcja „Dzieciństwo bez przemocy” to manifest 16 wiodących polskich organizacji, zrzeszonych w Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci. Wśród nich jest także Fundacja PoWer, która swoją siedzibę ma w Ludźmierzu. Znajdują tam pomoc dzieci, które padły ofiarami różnorakiej przemocy.

Akcja ,, Dzieciństwo bez przemocy"  jest częścią kampanii społecznej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, której głównym elementem jest miniserial pt. „Nieobojętni” w reżyserii Krzysztofa Komandera. To poruszająca opowieść o tym, jak ważne jest, by nie pozostawiać dzieci samych w obliczu przemocy. Bohaterowie historii znajdują się w trudnych sytuacjach, które wymagają natychmiastowej interwencji. Serial można obejrzeć na stronie REAGUJ.fdds.pl lub na kanale YouTube Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Ambasadorem kampanii „REAGUJ na przemoc wobec dzieci” został aktor Jakub Gierszał. Produkcja stanowi przemyślaną odpowiedź na problem przemocy wobec dzieci i ma na celu zachęcenie dorosłych do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko jest krzywdzone. Serial oraz konkretne informacje dotyczące sposobów reagowania na przemoc dostępne są na stronie REAGUJ.fdds.pl

Według najnowszego badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę jedno na troje dzieci (32%) doświadczyło przemocy fizycznej lub (i) psychicznej ze strony bliskich dorosłych. 26% dzieci doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8% z kontaktem. Te dzieci często cierpią w samotności, bez nadziei na pomoc. Przemoc wobec nich pozostaje często niezauważona i towarzyszą jej obojętność i milczenie.

Celem kampanii jest zwiększenie społecznej gotowości do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy. Na stronie kampanii REAGUJ.fdds.pl FDDS zebrała kluczowe informacje na temat ścieżek i sposobów reagowania, wskazała miejsca i formy pomocy oraz niezbędne dokumenty i wzory pism.


Podziel się