Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 23 stycznia 2025 00:51
DANE KONTAKTOWE
 
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Adres:

ul. Jagiellońska 7

34–500 Zakopane

NIP: 736-10-65-088

Bezpośredni numer telefonu:

18 20 147 33

E-mail: [email protected]

E-PUAP: /mopszakopane/skrytkaESP

Godziny otwarcia:

poniedziałek, w godz. 9.00 – 16.00
wtorek, w godz. 9.00 – 14.00
środa - dzień wewnętrzny
czwartek, w godz. 9.00 – 14.00
piątek, w godz. 9.00 – 14.00

Kampania na rzecz przeciwdziałania uzależnieniu od internetu "Rodzina OFF- LINE" Razem. Blisko. Odpowiedzialnie.

Przedstawiamy najnowszy spot „Rodzina w trybie OFF-line” wyprodukowany w ramach projektu edukacyjnego "Zagrożenia w sieci-profilaktyka, reagowanie", który Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie realizuje wraz z Województwem Małopolskim, Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
  • Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem
Kliknij aby odtworzyć

Celem spotu jest zwrócenie uwagi rodziców jak negatywny wpływ na rozwój dziecka ma zbyt wczesne i nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych, podkreślenie fundamentalnej roli rodzica/opiekuna jako „przewodnika” dziecka po wirtualnym świecie, a przede wszystkim zachęcenie do alternatywnych form spędzania wspólnego czasu w rodzinnym gronie.

W dzisiejszych czasach wielu rodziców zapomina, że dziecko należy wychować na mądrego człowieka. Trzeba spędzać z nim czas, uczyć przez mądre odpowiedzi na zadawane pytania, tłumaczyć na czym polega życie, przestrzegać przed zagrożeniami, a w trudnych chwilach być obok dziecka i je wspierać.  Tak rodzi się szczególna, wyjątkowa rodzinna więź.  

W innym przypadku funkcję wychowania przejmuje Internet oraz znajomi z sieci, kształtując dziecko zupełnie inaczej niż oczekują tego rodzice. W tym czasie rodzice uważają, że mają wyjątkowo grzeczne dziecko, które nie zawraca głowy.

Rodzice, zwłaszcza małych dzieci, powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że wielogodzinne oglądanie przez dziecko kreskówek na małym ekranie jaki posiada smartfon czy tablet, nie pozostaje bez wpływu na rozwijający się do 10 roku życia wzrok dziecka, powodując pogorszenie widzenia.

Wielu rodziców zdaje sobie sprawę, że zaniedbało proces wychowania, dopiero wtedy, gdy nastoletnie już dziecko samo poukładało sobie życie, gdzie autorytet, nakazy i zakazy rodzica stają się zbędne.

Zdarzają się również przypadki, kiedy dziecko lub nastolatek staje się ofiarą przestępstwa internetowego, a rodzic dowiaduje się o tym zbyt późno, aby przeciwdziałać.

Zdarzają się również i takie przypadki, gdy rodzic dowiaduje się zbyt późno, że jego pociecha za pośrednictwem komunikatorów społecznych, prześladuje kolegę czy koleżankę ze szkoły, stając się internetowym przestępcą.

Dopiero w takich sytuacjach rodzice szukają pomocy i uświadamiają sobie, co utracili zaniedbując proces wychowania, dla którego kluczowe znaczenie ma mądrze spędzony z dzieckiem czas.

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”
(Jan Zamoyski)


Podziel się
Oceń